Uluslararası piyasalar

AMB üyesi Villeroy dün yaptığı açıklamada çekirdek enflasyonu düşürmek için faiz artışlarının devam edeceğini ancak faiz artış hızının gelecek sene yavaşlayabileceğini söyledi.

AMB üyesi Villeroy dün yaptığı açıklamada çekirdek enflasyonu düşürmek için faiz artışlarının devam edeceğini ancak faiz artış hızının gelecek sene yavaşlayabileceğini söyledi. Avrupa Merkez Bankası son toplantılarda agresif faiz artışına gitmiş ve Temmuz ile Eylül'de toplam 125 baz puanlık artırım yapmıştı. Villeroy mevduat faizinin yıl sonunda 'nötr seviye olarak değerlendirdiği yüzde 2'ye yakın seviyeye' yükseltilmesini desteklediğini belirtti. Öte yandan Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi'nin Ağustos ayı ÜFE verilerini yayımladı. Buna göre, AB'de ÜFE, Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 4,9, 2021'in Ağustos ayına kıyasla da yüzde 43 yükseldi. Euro Bölgesi'nde de ÜFE, Ağustos'ta aylık yüzde 5, yıllık ise yüzde 43,3 artarak beklentileri aştı.

 

ABD Ticaret Bakanlığı, Ağustos ayına ilişkin fabrika sipariş verilerini açıkladı. Buna göre, ülkede fabrika siparişleri Ağustos'ta bir önceki aya kıyasla değişim göstermeyerek 548,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Piyasa beklentilerinin aksine yatay seyreden fabrika siparişlerinin bu dönemde yüzde 0,2 artması öngörülüyordu. Bunun yanında ABD Çalışma Bakanlığı, Ağustos ayına ait JOLTS Açık İş Sayısı verilerini açıkladı. Buna göre, ülkedeki açık iş sayısı, Ağustos'ta bir önceki aya kıyasla 1,1 milyon azalarak 10,1 milyona düştü. Böylelikle, Ağustos ayında Nisan 2020'den bu yana en yüksek düşüş kaydedildi. Bu dönemde açık iş sayısının en çok azaldığı sektörler, sağlık hizmetleri ve sosyal destek, diğer hizmetler ve perakende ticaret oldu. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly enflasyonu yüzde 2'lik hedefe düşürmek için faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı