Uluslararası piyasalar raporu

Avrupa borsaları dünü karışık bir seyirle kapattı.

Avrupa borsaları dünü karışık bir seyirle kapattı. Almanya'da DAX 30 endeksi % 0,11 artarak 15.727,67 puana ve Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,20 yükselerek 6.652,65 puana yükselirken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 0,44 değer kaybederek 7.153,43 puana ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 0,21 gerileyerek 25.713,6 puana indi.

Lufthansa CEO'su Carsten Spohr, şirketin pandemi sırasında aldığı devlet yardımını mümkünse Almanya'nın Eylül ayındaki federal seçimlerinden önce geri ödemek istediğini söyledi. Carsten Spohr, "Federal hükümet tarafından kurtarılan ilk şirketlerden biriydik. Ayrıca kurtarma fonlarını geri ödeyen ilk şirketlerden biri olmak istiyoruz - umarım federal seçimden önce. Bunun üzerinde çalışıyoruz." dedi. Lufthansa, 2020'de seyahat kısıtlamalarının hava yolculuğunu zarara uğratmasının ardından Almanya ve diğer başka ülkelerinden 9 milyar euro (11 milyar dolar) yardım almak zorunda kalmıştı.

Sueddeutsche Zeitung, Audi CEO'su Markus Duesmann'ın işçi temsilcilerine ve üst düzey yöneticilere yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak, Volkswagen'in Audi birimi 2026'dan itibaren benzinli ve dizel motorlara dayalı otomobilleri piyasaya sürmeyi bırakacağını bildirdi. Haberde, o tarihten itibaren artık hibrit modellerin olmayacağı da belirtildi.

ABD borsaları dünü karışık bir seyirle tamamladı. Dow Jones endeksi % 0,62 azalarak 33.823,45 puana, S&P 500 endeksi %  0,04 kayıpla 4.221,86 puana gerilerken, Nasdaq endeksi %  0,87 artışla 14.161,35 puana yükseliş gösterdi. ABD tahvil faizlerinin sert geri düşmesi ve bu ay Fed’in tahvil alım programını azaltmayacağının kesinleşmesi sonrası borsalarda alım eğilimi devam etti. Ancak ABD borsalarının birbirinden ayrıştığını izliyoruz. Dow Jones’ta sert satışlar devam ederken Nasdaq tarihi rekor kırdı.

Ulaştırma finansmanı ve lojistik şirketi CAI International Inc, Mitsubishi HC Capital Inc tarafından 2,9 milyar dolarlık bir işletme değeriyle satın alınmak üzere kesin bir anlaşmaya girdiğini bildirdi. Şirketin açıklamasına göre Mitsubishi HC Capital, CAI'nin tüm ödenmemiş ve tamamen seyreltilmiş adi hisse senetlerini tamamı nakit bir işlemle hisse başı 56,00 dolardan satın alacak.

ABD oto güvenlik düzenleyicileri 2016'dan bu yana, gelişmiş sürücü yardım sistemlerinin kullanıldığından şüphelenilen 10 ölüm içeren Tesla kazalarıyla ilgili 30 soruşturma açtıklarını açıkladı. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Özel Kaza Araştırmaları programları tarafından incelenen kazalarla ilgili ayrıntıları sunan bir liste yayınladı. Daha önce bazı Tesla kazası soruşturmalarını doğrulayan ajans, daha önce Reuters'e Tesla'nın Otopilot sisteminin dahil olduğundan şüphelenilen tüm Tesla kazalarının tam bir muhasebesini yayınlamamıştı. Yapılan açıklamanın Tesla hisselerine bir miktar olumsuz yansıması beklenirken hissedeki hareketliliği yakından izleyeceğiz.

ABD Meclisi Yargı Komitesi gelecek Çarşamba günü, büyük teknoloji şirketlerinin pazar gücünü hedef alan birkaçı da dahil altı rekabet yasa tasarısı paketini oylayacak. Tasarıların, değişiklikleri değerlendirmek üzere komitede inceleneceği ve ardından Temsilciler Meclisinin tasarıları oylayıp oylamayacağına karar vermek için komite tarafından oylanacağı bildirildi. Tasarılardan ikisi, Amazon.com Inc ve Alphabet Inc'in Google'ı gibi dev şirketlerin diğer işletmeler için bir platform oluşturması ve ardından aynı işletmelere karşı rekabet etmesi sorununu ele alıyor.  Bazı profesyonel teknoloji gruplarının, bu tedbirlerin, Amazon Prime için ücretsiz gönderim ve iPhone'larda iMessage gibi popüler promosyonların sonu anlamına gelebileceğini ifade ettiği bildirildi. Bu gelişmenin Çarşamba günü Nasdaq endeksinde volatiliteyi artırmasını bekliyoruz.

Demokrat partili senatörler, Senato'daki Cumhuriyetçi muhalefeti bypass edecek, yaklaşık yarısı ödenecek 6 trilyon dolarlık bir bütçe paketini değerlendiriyor. ABD Başkanı Joe Biden'in 4 trilyon dolarlık iş ve aile planlarını genişleten Demokratik paketin uzlaşma olarak bilinen hızlı bütçe süreci yoluyla Cumhuriyetçi bir engellemeden kaçınacağı ancak hem Meclis'te hem de Senato'da tam bir parti desteği gerektireceği bildirildi. Senato Bütçe Komitesi Başkanı Bernie Sanders, sağlam bir uzlaşma çabasını savunuyor, ancak Demokratların multi-trilyon dolarlık bir planı geçmek için bir arada kalıp kalamayacakları henüz belli değil. Sanders ve Demokratların Çarşamba günü Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ile hızlandırılmış süreçle ilerlemeyi tartıştığı belirtildi.

Danaher Corp., Aldevron'u nakit 9.6 milyar dolara satın alıyor. Yapılan açıklamada, Kuzey Dakota merkezli Aldevron'un, araştırma, klinik ve ticari uygulamalar için plazmit DNA, mRNA ve proteinler ürettiği belirtildi. MRNA teknolojisi, Pfizer Inc.-BioNTech SE ortaklığı ve Moderna Inc.'in başarılı koronavirüs aşılarının arkasında ve bilim insanları, teknolojiyi diğer hastalıklara karşı da kullanmak için giderek daha fazla test ediyor. Danaher CEO'su Rainer Blair yaptığı açıklamada, "Bu satın alma, yeteneklerimizi genomik tıbbın önemli alanına genişletecek ve müşterilerimize ve onların kritik misyonlarını, daha fazla hayat kurtaran tedavileri ve aşıları daha hızlı pazara sunma konusunda desteklememize yardımcı olacak" dedi.

DAX

Dax endeksi  dünü % 0,11 artarak 15.727,67 puandan tamamlarken endeks bugün yatay a yakın satıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 15.502 seviyesinin kırılması halinde önce 15.674 ve arkasından15.802 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 15.415 desteğinin altında önce 15.346 ve arkasından 15.257 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

DOW JONES

Dow Jones endeksi , dünü % 0,62 azalarak 33.823,45 puandan kapatırken  Haziran vadelileri bugün satıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 33.720 seviyesinin kırılması halinde önce 33.914 ve arkasından 34.092 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 33.346 desteğinin altında önce 33.230 ve arkasından 33.000 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

 S&P 500

S&P500 endeksi , dün % 0,04 kayıpla 4.221,86 puandan kapatırken, Haziran vadelileri bugün satıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 4205 direncinin kırılması halinde önce 4221 seviyesi ve arkasından 4234 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 4168 desteğinin altında önce 4142 ve arkasından 4128 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir.

Kaynak: Acar Menkul

Hibya Haber Ajansı