Yurtiçi piyasalar

Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre, Türkiye'de COVID19 ile mücadele kapsamında birinci doz aşılama ortalaması yüzde 57,81, ikinci doz ortalaması ise 25,23 olarak kayda geçti.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre, Türkiye'de COVID19 ile mücadele kapsamında birinci doz aşılama ortalaması yüzde 57,81, ikinci doz ortalaması ise 25,23 olarak kayda geçti.

TÜİK tarafından açıklanan Haziran ayı Enflasyon verisine göre: aylık bazda yüzde 1,94 ve yıllık bazda yüzde 17,53 açıklanarak beklentilerin üstünde gerçekleşti. Haziran ayı ÜFE rakamları ise; aylık bazda yüzde 4,01 ve yıllık bazda yüzde 42,89 seviyesine yükseldi.

Euro bölgesi Haziran ayı Hizmet PMI verisi 58,3 seviyesinde gerçekleşerek 2007 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördü.  Capital Economics, güçlü ekonomik aktivite ile bir araya gelen enflasyon artışının TCMB'nin önümüzdeki 2 ayda faiz indirmesinin muhtemel olmadığı anlamına geldiğini bildirdi.

Goldman Sachs; Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına yapılan zam ve yaşanan yukarı yönlü sürpriz sonrasında yıl sonu tahminini yüzde 16’ya çıkartırken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın dördüncü çeyrekte faizleri çok az indirebilme imkânı olacağını vurguladı.

Citigroup, enflasyon verisinin ardından bu yıl daha fazla faiz indirimi beklemediklerini belirtti.

Barclays, Türkiye için yıl sonu TÜFE tahminini yüzde 13,8'den yüzde 14,8'e çıkardı.

Barclays, TCMB’nin dördüncü çeyrekte yapmasını beklediği faiz indirimi büyüklüğünü 350 baz puandan 250 baz puana indirdi.  Hazine, başta emeklilik ve yatırım fonları olmak üzere kurumsal yatırımcılara yönelik 9 Temmuz 2021 valör tarihli altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştirecek.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı Rosaviatsiya, 12 Temmuz’dan itibaren 13 Rus kentinden daha Türkiye’ye uçuşa izin verileceğini açıkladı.

JP Morgan, Türkiye için 2021 enflasyon beklentisini %13,4'ten %14,7'ye çıkardı. Ayrıca, TCMB'DEN bu yıl beklediği 3 kez 100 baz puan faiz indirimini 3 kez 50 baz puana revize etti.

Erdoğan: Kurumlar vergisi oranını, 2023'ten itibaren yüzde 20 seviyesine indiriyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yüksek enflasyonla mücadele takım oyununu gerektiriyor. Merkez Bankamız bu sorunu çözmekte kararlı bir yaklaşıma sahiptir.  Erdoğan: Öncü göstergeler %20 büyümeye işaret ediyor.

Erdoğan: TL’nin cazibesini artıracak uygulamalar geliştiriyoruz. Yılbaşından bu yana DTH’larda çözülme sürüyor. Şirketlerin halka arz ilgisi sürüyor.

Kaynak Işık Menkul
Hibya Haber Ajansı