Zaman ve mekân farkını ortadan kaldıran dijital eğitimlere talep patladı

Kişisel gelişimin pandemi döneminde öne çıkmasıyla beklentiler doğrultusunda yeni eğitim programları oluşturan Doka Kültür ve Yaşam Akademisi, tarihten gastronomiye, sanattan aileye kadar yaşama farklı bakış açılarıyla bakmaya olanak sunan seminer programları hazırlıyor.

Bireysel gelişimine önem verenlerin talep ettikleri konular üzerine çalışmalar düzenlediklerini dile getiren Doka Kültür ve Yaşam Akademisi Kurucusu Belkıs Dorum, “Küresel salgının yaşamlarımızı bu denli kısıtlayacağını, alışkanlıklarımızı kökten değiştireceğini önceden kestirmek zordu. Yaşadığımız bu dönem bizlere biraz olsun yavaşlama, olup bitenleri düşünme ve algılama fırsatı sundu. Zamanı değerlendirmek ve kültürel birikimine katkı yapmak isteyenler, dijital platformlar üzerinden ihtiyaçlarına uygun kişisel gelişim eğitimlerine yöneldiler”  dedi.

 

2020 yılı itibarıyla eğitim programlarının tamamını çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirdiklerini dile getiren Belkıs Dorum, dijital iletişim teknolojileri sayesinde zaman ve mekan kavramının ortadan kalktığını, eğitim için belirlenen saatte dünyanın pek çok farklı ülkesinden katılımcının aynı zaman diliminde bir araya geldiğini belirtti. Belkıs Dorum sözlerine şöyle devam etti: “Doç. Dr. Sevtap Demirci’nin anlatımıyla düzenlenen Kıbrıs Meselesi eğitim programımıza, sadece Türkiye’nin farklı illerinden değil, Hint Okyanusu’nda seyir halinde olan kaptandan, Miami’deki bir yatırımcıya Vancouver’da yaşayan öğrencilerden Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türklere kadar birçok farklı coğrafyadan katılımcı iştirak etti. Yakın tarihimize damga vuran Kıbrıs meselesine Türk vatandaşlarının gösterdiği yoğun ilgi, hepimizi ilgilendiren olaylar karşısında toplumsal bir duruş sergileyebilmemiz açısından bizi yüreklendirdi.”

Türk vatandaşları için önem teşkil eden konuları tekrar tekrar irdeleyerek, resmi bilgi ve arşiv belgelerine dayalı tarihi gerçekleri yorum katmadan paylaştıklarını vurgulayan Belkıs Dorum, mevcut programların yanı sıra, katılımcıların beklentileri doğrultusunda şirketlere özel eğitim modülleri de oluşturabildiklerini ifade etti.

Doka Kültür ve Yaşam Akademisi Türkiye ve yakın coğrafyasını tarih biliminin ışığında daha yakından tanımak ve toplumsal duyarlılığı geliştirebilmek için Belkıs Dorum tarafından kuruldu. Akademi, ataların mirası olan kültür ve değerlere sahip çıkma bilincinden hareketle, ağırlıklı olarak tarih, siyaset tarihi, kültür başlıklarında eğitim, seminer ve atölye çalışmaları düzenlemeyi sürdürüyor. Alanında öncü profesyonellerin eğitimci olarak yer aldığı Doka Kültür ve Yaşam Akademisi, her kesimden katılımcıya hitap ederken, tarih ve kültür bilincinin yanı sıra aile, yaşam ve güncel trendler doğrultusunda da eğitimler vermeyi amaçlıyor.

Hâlihazırda devam eden “Kıbrıs Meselesi” seminerinde, yavru vatan Kıbrıs’ın tarihi süreç içinde geçirdiği evreler ve nasıl uluslararası bir sorun haline geldiği Doç. Dr. Sevtap Demirci tarafından katılımcılarla paylaşılıyor. Doka Kültür ve Yaşam Akademisi’nde yer alan programlar hakkında detaylı bilgi almak için Instagram’dan @dokakultur hesabı ya da www.dokakultur.com adresinden web sitesi ziyaret edilebiliyor.


Hibya Haber Ajansı